HEPAR
Reg. száma: 796/1-3 NÉBIH ÁTI
Prospektus megtekintése ide kattintva
A termék egy koncentrált 10 féle gyógynövényt tartalmazó essencia, ami azonos a Wendelin diarrhea gyógynövényeivel. Többféle élettani mechanizmuson keresztül kezeli a hasmenéseket. Az essencia kivédi a fakultative patogén kórokozók által okozott, a bél diszbiózis következményeként jelentkező hasmenést, valamint az ozmotikus és a szekréciós hasmenést.
A máj- és vese regeneráló és védő hatása a máriatövis gyógynövényre alapozott
A szilimarin hatóanyagcsoport felszívódását egy különleges természetes eljárással segítjük, ez az öt lépésből álló feltárás, és a hozzáadott természetes segédanyag által 4,6-10 szer jobban hasznosul a hatóanyag. (Ennek az eljárásnak a szakirodalma megtalálható a fejlesztőnél). A máriatövis hatóanyaga kiválóan működik gomba toxin ellen is.
Kétféle természetes komplex- és kelátképző is van a készítményben
A pektin javítja a monoszacharidok hasznosulását, segíti az eubiotikus bélflóra fenntartását, segíti a bél immunállapotának stabilitását.
A fulvosav javítja a takarmányok táplálóanyagainak (szabad aminosavak, ásványi anyagok) felszívódását.
Bactericid és bakteriosztatikus gyógynövények vannak a termékben
Gyógynövény keveréke segíti a dysbiózist okozó gram- és gram+ bélbaktériumok kiszorítását a bélcsatornából, bakteriosztatikus hatása van a diszbiotikus bélbaktériumokra. Nem akadályozzák az eubiotikus bélflóra értékes fajainak a szaporodását.
Több gyógynövény is van a termékben, amely gyomor nyálkahártya és bélnyálkahártya gyulladást akadályozó hatással bír.
Több adsztringens hatású, hasmenést csillapító, a gyulladt bélnyálkahártya felületén fehérje kicsapódást eredményező, bevonó hatású gyógynövény van benne, csökkenti a gyulladást, serkenti a bélnyálkahártya regenerációt.
Az almapektin egy természetes prebiotikummal -amely az eubiotikus bélflórát táplálja - adszorbens, mely gélt képez a bélcsatornában, nyálkahártya bevonó hatású, amely kiszorítja a vastagbélből az úgynevezett dekarboxiláz enzim termelő baktériumokat, ezáltal csökkenti az állatokat érő káros biogén amin hatást.
A hasmenések kórélettani okai között sok esetben keverten vagy tisztán szerepe van az ozmotikus hasmenésnek. Ez részben a sok állományban előforduló veseelfajulás miatti Ca, Na, Mg, K és a Cl ásványianyag csere és a vízháztartás zavarának a következménye.
Idült vese elégtelenség esetén csökken a resorpció a vese tubulusokban, emiatt koncentrált lesz a vizelet, nagy a vérplazma kation és anion vesztesége, alacsonyabb a szervezetben az extra és az intracelluláris tér ozmotikus nyomása.
Segíti az ozmosisos hasmenés kialakulását, ha a vastagbélbe kerülő béltartalomban sok a fel nem szívódott szerves és szervetlen anyag. Különösen figyelni kell malactápoknál, ahol a monoszacharid és a szabad aminosavak nehezen szívódnak fel. Az ozmozisos hasmenés megszüntetése többirányú intézkedést igényel.
Javítani kell a vékonybélben a felszívódási körülményeket, hogy a vastagbélbe jutó béltartalom ozmotikus nyomása minél kisebb legyen.
Az essenciában lévő természetes szerves kelát- és komplexképző lehetővé teszi, hogy ezek a tápanyagok könnyebben felszívódjanak. Ez a szerves komplex képző segíti az elektrolitok felszívódását, biztosítva a bélszövetek ozmotikus nyomásának a növekedését.
Javítani kell a veseműködés hatékonyságát, hogy a vese tubulusokban a szervezet számára nélkülözhetetlen kationok és anionok élettanilag szükséges mértékű reszorpciója meglegyen, hogy a szervezet sóháztartása egyensúlyba kerüljön. Ezáltal növekszik a bél, mint határhártya két oldalán lévő folyadéktér ozmózisos nyomás potenciál különbsége. Ezzel elérjük azt, hogy a vastagbélben a vízáramlási irány helyre áll az egészséges állapotnak megfelelően, a bél lumen felől áramlik a víz a bélhámsejtek felé.
Számtalan esetben, egyre gyakrabban elsődlegesen csak ozmotikus alapon van hasmenés, ami a veseelégtelenség, a bél nyálkahártya állapotának, valamint a fel nem szívódott tápanyagok okozta ozmotikus egyensúly felborulásának a következménye.
Sok esetben elkövetjük azt a hibát, hogy hasmenés esetén a kiváltó okot keresve csak patogén vagy opportunista mikroorganizmus által indukált, leginkább baktérium által okozott hasmenésre gondolunk. A döntést hozó szakember a hasmenéses probléma észlelésekor természetes reakciókként a legtöbb esetben antibiotikumos terápiát választ. Sok esetben találunk is „kórokozót” a bélcsatornában, majd az eredménytelen kezelést megmagyarázzuk az antibiotikum érzékenység „in vivo” és „in vitro” hatékonyság közötti különbséggel.
A szekréciós hasmenés a hasmenések másik leggyakoribb formája.
A szekréciós hasmenés a bélcsatorna, mint legnagyobb antigén fogadó felület helyi immunreakciójának a következménye. A kórossá vált béltartalom (mikroorganizmusok és toxinok) gyors eltávolításának az eszköze. A bél lumen felé áramló anion-, kation- és víz szekréció része a bél immunválaszának. A szekréciós válasz megindításában és fenntartásában részt vesznek a nyálkahártyában található sejtek interakciói és a felszabaduló mediátorok, nevezetesen a bélfal lamina propria rétegében lévő hízó sejtekből (MC, mast cell) származó hisztamin, az enterokromaffin sejtek által termelt szerotonin, és egyéb anyagok.
A megnövekedett szekréció felhígítja és kimossa a behatoló fertőző vagy toxikus ágenseket, a gyors motoros hatás a végbél felé távolítja a béltartalmat.
Az ozmotikus hasmenésre lehet gondolni akkor, ha a sertés vizelet sűrűsége kórosan magas, nagyobb mint 1035 g/dm3.
Ilyen esetben a felszívódási körülmények javítása, a bél, mint határhártya ozmotikus viszonyának a helyre állítása már eredményt hozhat.
Szekréciós hasmenés, ami nem a szokásos módon jön létre
Sok esetben a dysbiozisos bélflóra által termelt szerotonin hozza létre a szekréciós hasmenést, az antigén hatás mellett.
Több nemzetközi cikk is foglalkozik az elmúlt 20 év új típusú takarmány alapanyagainak következményeként megnövekedett és az állatokban kimért biogén amin hatással.
Ebben az esetben a probléma az, hogy ezen biogén aminok a modulátorai a szekréciós hasmenésnek, a megnövekedett hisztamin és szerotonin, mint jeladó szerepel a bélszekréció megnövekedésében, tulajdonképpen kórokozó antigén nélkül.
Bizonyos gyógynövények allergén ellenes hatása révén megakadályozzák a szerotonin káros szekréciós hatását. A takarmányokba adott nagy mennyiségű treonin szabad aminosav segíti ezt az állapotot, a treonin-triptofán antagonizmus miatt.
A sertéstelepeken több olyan anyagcsere élettani probléma van, ami arginin hiányra utal.
Az ammónia mérgezéses állapot segítése
Ha a kocának a vese kapacitása beszűkül, akkor a vese általi ammóniumion kiválasztása nem hatékony, ekkor az ammóniumion felszaporodik a vérben. Ha a májban az urea-ciklus megfelelő mértékben működik, akkor nincs a kocának ammónia mérgezése.
A toxikus ammónia a májban folyó karbamid (urea vagy ornitin) ciklusban a nem toxikus karbamiddá alakul, és a vizelettel kiválasztódik.
Az lizin – arginin aminosav antagonizmus miatt az állatok arginin hiányban szenvednek. A lizin igen hatásos argináz-enzim antagonista. A lizin túladagolás következményeként fennálló arginin hiány miatt elakad az arginin→ ornitin átalakulás, és nem megy a karbamid képződés.
Antioxidáns rendszer sérülés kivédése
Annak ellenére sérül az állatok antioxidáns rendszere, hogy a takarmányok magas szinten tartalmaznak E-vitamint és szerves és szervetlen szelént. Ezekben az esetekben az antioxidáns rendszer egyéb alkotói sérülnek, például a glutation peroxidáz, vagy az arginin. Ezért tartalmaz a termék, az antioxidáns rendszert támogató gyógynövény hatóanyagot is. Különösen fontos ez azokban az állományokban, ahol nagy számban születnek eperszív tüneteket mutató, életképtelen malacok.
A PFTS szindrómás malacok csecsemőmirigy sorvadása és az eperszív, Mulberry heart disease (MHD) anyagcsere betegség az arginin, mint antioxidáns hiányának a következménye.
Reális lehetőségnek tűnik a megoldás, adjunk arginint az állatoknak. A lizin herpesz vírus ellenes farmakológiai tulajdonságából tudjuk, ha lizint viszünk be a szervezetbe szabad aminosavként, az akadályozza az arginin felszívódását. Ez a helyzet áll fenn a takarmányban lévő nagy mennyiségű szabad aminosav formájú lizin miatt.
Ha az arginint komplexképző anyaggal (fulvosav) összekapcsoljuk és komplexként visszük be a szervezetbe az arginin nem szabad aminosavként, hanem arginin-fulvosav komplexként szívódik fel a vékonybélben, elkerülve a lizin-arginin antagonizmust.
A Wendelin essencia hepar termék májvédő komponens fő hatóanyaga a szilimarin, szilibinin, szilidiadin és a szilikrisztin, ezeken túl és a lipofil szilimarin komplexen kívül még számos egyéb biológiai hatékony flavonidot (kvercetin és taxifolin) tartalmaz.
A flavonoglikánok általános májvédők. Hatóanyag komplexük serkenti a sejtmag DNS polimerázának a működését, ezáltal a májsejtek szintézisét és regenerációját, stabilizálja a májsejtek membránját. A máriatövis úgy fokozza és erősíti a máj működését, hogy megakadályozza a májban termelődő, s a méregtelenítő folyamathoz nélkülözhetetlen aminosavszerű vegyület, a glutation kiürülését. Bizonyos kísérletek igazolták, hogy a máriatövis 35%-kal képes megnövelni a glutation koncentrációját.
A máriatövis a káros szabad gyökök ellen antioxidáns hatású, ilyen jellegű tulajdonságai még a C- és E-vitaminét is meghaladják. Szabadgyök-fogó tulajdonsága miatt képes a különböző mérgek (pl. a gyilkos galócában található alfa-amanitin és falloidin a legerősebb szabadgyök), a nehézfémek (ólom, higany) és a biogén aminok májkárosító hatását kivédeni, segíti a nagy anyagcsere terhelés során a szervezetben felszaporodó méreganyagok kiürülését.
A szilimarin és a szilibinin a máriatövis legerősebb és legaktívabb összetevője, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal bír.
A szilimarin komplex anyagai sikeresen kötődnek a májsejtekhez, ezáltal hatékonyan megakadályozzák, hogy bejussanak a toxinok a májba. Ezen túlmenően a szilimarin képes semlegesíteni a toxinok hatását, amelyek már bekerültek. A szilimarin semlegesítő hatásának köszönhetően a májsejtek hatékonyabban tudnak küzdeni a xenobiotikumokkal és a biogén aminokkal szemben. Endometriosis és az endothelium hiperplasia esetén a citokróm P450 enzim ösztrogénszabályozó szerep segítése révén helyreállítja a szervezet hormonális egyensúlyát.
G. Karimi et.al.(2011): Silymarin, a Promising Pharmacological Agent for Treatment of Diseases Iran J Basic Med Sci. 2011 Jul-Aug; 14 (4): 308–317.
A máriatövis fokozza a máj működését és segíti szénhidrát anyagcsere hormonális működését, az inzulin hasznosulását, ha jobb a májfunkció, akkor jobban hasznosul a szervezetben a glükóz és a lipidek is.
A szilimarin koncentrálódik a vese sejtjeiben, a vesetubulus hámsejtjeibe elősegíti a regenerációs folyamatokat. Bizonyított tény, hogy a szilimarin hatóanyag csoport megvédeni a mérgek okozta vesekárosodástól az állatokat.
Barbara L. Minton: Milk Thistle: The Herb for Liver Health and More European Journal of Cancer, April, 2008 (link a cikkhez)
Az essencia tartalmaz egy a szilimarin komplex felszívódást segítő anyagot, amely különböző irodalmi források szerint 4,6 és 10 szeres hatóanyag felszívódást segít elő.
Kidd P, Head K (2005). "A review of the bioavailability and clinical efficacy of milk thistle phytosome: a silybin-phosphatidylcholine complex (Siliphos)" (PDF). Alternative Medicine Review : a Journal of Clinical Therapeutic 10 (3): 193–203. PMID 16164374. Retrieved 2010-12-14.
A szilimarin komplex szinergistája a C-vitamin, amelyet a csipkebogyó természetes C-vitaminjával oldottunk meg.
A máriatövist gyógyászati célokra már évezredekkel ezelőtt használták az ókori görögök és rómaiak. Májvédő hatásosságáról már Dioszkoridész és Plinius is említést tesz műveiben, de megtalálható a középkori füveskönyvekben és Melius Juhász Péter magyar nyelvű Herbáriumában (1578) is.
A közelmúltban a kutatók több kísérletet végeztek külön féle gazdasági- és társ állatfajjal a máriatövis jótékony hatásának, különösen májgyógyító tulajdonságának igazolására. Az állatkísérletek során bizonyították a szabadgyök semlegesítő hatását. Amennyiben a máriatövis hatóanyagát egy gyilkos galócával történő gombamérgezés előtt juttatják a kísérleti állat szervezetébe, a májkárosodás 100%-ban megelőzhető. Sőt, még akkor is képes megóvni a mérgezést szenvedett állat életét, és nagymértékben csökkenteni a májkárosodást, ha a mérgezés után 24 órával később kerül az ellenanyag a szervezetbe.
A máriatövis hatóanyaga lényegesen csökkentette a tehéntej aflatoxin M1 tartalmát, a szennyezett takarmány etetésekor.
Ketózisos tejelő teheneknél alkalmazott máriatövis kezeléssel a mérsékelt vagy súlyos ketózisos zsírmáj állapoton lényegesen lehetett javítani.
A szilimarint lehet használni csirkéknél, hogy megakadályozza a toxikus hatásait aflatoxin B1 tartalmazó, szennyezett takarmánynak. A szilimarin hatása kedvező a baromfiaknál, a csirkénél és pulykánál magasabb testtömeg növekedés figyelhető meg, és javul a tojások keltethetősége.
A szilimarin májvédő hatását a biokémiai és kórszövettani vizsgálatok is alátámasztották.
A gyógynövény minden esetben, még vemhesség vagy szoptatás alatt is nagy biztonsággal alkalmazható. Más gyógyszerekkel való kölcsönhatásáról nincsenek feljegyzések.
Lidia Radko, Wojciech Cybulski (2007) Application of silymarin in human and animal medicine Journal of Pre-Clinical and Clinical Research, Vol 1, No 1, 022-026.
A zearalenon ösztrogén típusú mikotoxin, amely a Fusarium spp. gombák anyagcsere terméke. A sertés különösen érzékeny rá. Az exogén ösztrogének a xenobiotikumok metabolizmusát megzavarják.
A sertésnél minden termelési szakaszt érinti. Számtalan reprodukciós problémát okoz a szűz kocasüldőknél, a tenyészkocáknál, de még a tenyészkanoknál is. A szaporulati mutatókban jelentős romlás áll be, kisebb lesz az alom létszám, megnő a halva születés, magasabb az 1-3 napos malac elhullás, jellemző a duzzadt vulvával születendő malac.
Zearalenon hatás sertésen saját fotók
A mikotoxin problémák kezelésére többféle módszer is létezik a gyakorlatban.
A kiindulás az, hogy egy takarmányban legtöbbször nem egy típusú gombatoxin található, valamint a toxinkötés hatékonysága közel sem 100 %-os. Más típusú toxin kötőt igényel a poláros kémia tulajdonságú aflatoxin, és az apoláros zearalenon vagy ochratoxin. Igazán hatékony mikotoxin adszorbálás csak a különböző típusú toxinkötők kombinációjával lehetséges, ami nagyon megnöveli az árat. A pozítiv hatás mellett vannak káros mellékhatások is. Például a bentonit - sok esetben nehéz fémmel szennyezett-, a kaolin – drága és csak az aflatoxin ellen hatásos-, a montmorrilonit -csak a zearalenon ellen hatásos-, az aluminium szilikátok csak a poláros mikotoxinokat kötik, de mellette a káros mellékhatása, hogy megkötik a takarmány fém és vitamin tartalmát is.
Az élesztő sejtfal kivonatok, a mannán oligoszacharidok in vivo hatása néha nem érvényesül, mivel sok esetben az állat saját enzimje, vagy a bélcsatornában lévő mikrobák enzimjei lebontják.
Az adszorpciós mikotoxin kötő szükségessége a takarmányban a mikotoxin féleség ismeretében okszerűen elengedhetetlen, de nem elégséges.
A máriatövis hatóanyagai megvédik a májat a mikotoxinokkal és a xenobiotikumokkal szemben is. A máriatövis kivonat az egyéb jó tulajdonsága mellett kiváló védelmet nyújt a mikotoxinok ellen.
A Wendelin essencia hepar nagy mennyiségben tartalmaz vízben és zsírban oldódó természetes vitaminokat és biflavonidokat.
A hasmenéses állatoknál bekövetkező acidózist pufferolja, valamint a kation és anion veszteségének kompenzálására optimális arányú elektrolit pótlást tesz lehetővé.
Több étvágyjavító, emésztő enzim termelést fokozó hatóanyagot tartalmaz.
Kedvezően kompenzálja azt a gyakorlatot, ahol költség megfontolás miatt kimaradnak az úgynevezett funkcionális hatással rendelkező takarmány alapanyagok a receptúrából.
Nagy anyagcsere teljesítményű tenyészállatok nagy mennyiségű koncentrált takarmányának emésztés segítésére, a felszívódás hatékonyságának javítására, az eubiotikus bélflóra fenntartására, a májfunkció támogatására, a vesekárosodás megelőzésére alkalmazható.
Különösen fontos ez a szaporodásbiológiai ciklus azon időszakaszában, amikor az anyagcsere teljesítmény a csúcson van, a vemhesség utolsó 3 hetében és a szoptatás alatt.
A növendék sertéseknél két különösen intenzív szakasz van a növekedésben, a szopós malackor és a malac utónevelés időszaka. Ekkor a növekedés üteme, a napi test tömeggyarapodásuk relatív csúcson van. Ebben a két időszakban a szopós malacok és a növendék sertések napi testtömeg gyarapodása az állatok a saját testtömegének 2,5 – 5 %-a.
A vemhes kocák vemhesség idejének utolsó 3 hetében, valamint a szoptatás alatt :
A malacok anorexiásak, letargiás tünetekkel, gyomruk üres, kényszerrágó állkapocs mozgásuk van, állukat a társaikon pihentetik. Patogén és opportunista kórokozókkal nem hozható összefüggésbe az állapot. Antibiotikumos kezelésre nem reagálnak. Előfordulási arány egy állományon belül 3 – 15 %, az érintett malacok közel 100 %-ban sorvadásban pusztulnak el. Magas állategészségügyi státuszú állományokban is gyakori.
Kórbonctani elváltozások:
Csecsemőmirigy sorvadás thymus atrophia), máj- és veseelfajulás, gyomornyálkahártya- és bélnyálkahártya sérülés (villus atrophia).
A választott malacoknál a választás utáni első három hétben.
Olyan állományokban ahol állomány szintű hasmenés van, többségében a hasmenés sárga színű, ezekben az állományokban hasmenés és májgyulladás kezelésére.
A sárga színű bélsár annak az eredménye, hogy a heveny májgyulladás következményeként elzáródnak az epe csatornácskák a májban. Sérül az epe ürülés útja, az epe nem jut be az epésbélbe. Ilyen egyedeknél anyagcsere élettani vizsgálatok elvégzésekor kóros mennyiségű bilirubin van a vérben és a bilirubin megjelenik a vizeletben is. Az epefesték, a bilirubin adja az egészséges sertés bélsár szokásos szürkés sötétbarna színét.
Mikor alkalmazzuk?
A dekarboxiláz enzim termelő baktériumok kiszorítása kulcskérdés, ugyanis aminosav egyensúlyi zavar esetén a fel nem szívódott szabad aminosavakból a dekarboxiláz enzim termelő baktériumok káros mennyiségű biogén amint termelnek, amelyek máj- és vese toxikusak, közvetlenül és közvetve károsítják a centrális és perifériás keringést.
A minimális beavatkozási idő 30-40 nap, ez alatt az idő alatt már látható a máj regenerálódás pozitív következménye, és regenerálódik a bél nyálkahártya is. A bélbolyhok (villus) epithelium enterocyta sejtjeinek a migrációja és regenerálódása 5-7 nap.
A Wendelin essencia hepar tömény törzsoldat. A felhasználás során a következők szerint kell hígítani:
Fontos: víztakarékos önitatóból itasssuk az állatokat, a szopókás itató a függőlegessel ne 90 fokot, hanem 45 fokot zárjon be. A szopóka optimális magassága, az állat marmagassága + 10 cm!
Kiszerelés: 5-, 10- és 20 literes kannákban.
Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. Az ADATVÉDELMI TÁJÉKOZTATÓ ide kattintva tekinthető meg!