Reg. száma: 794/1-3 NÉBIH ÁTI
Prospektus megtekintése ide kattintva
Több mint 20 évet dolgoztam telepvezetőként egy nagy létszámú tenyésztő, szaporító és hizlaló sertéstelepen. Éveken keresztül kísérleteztem gyógynövényekkel részben a népi állatorvoslási tapasztalatok alapján, de komoly hazai és külföldi szakirodalmi feldolgozást is végeztem ebben a témában. Meglepő volt számomra, hogy a népi állatorvoslás tapasztalata és a szakirodalmi feldolgozás eredménye az esetek döntő részében egybeesett.
Megerősítést kaptam azokból a beszélgetésekből, amit fiatal állattenyésztő agrármérnökként az akkor korosabb állatorvosokkal folytattam. Ők az 1960-as-, a 70-es és a 80-as években aktívan praktizáltak, amikor a nagyüzemi nagy létszámú állattartó telepek már működtek az összes gondjukkal, de széles körben a per os antibiotikus kezelés lehetősége akkor még nem volt meg. Az Ők tapasztalatait is figyelembe vettem.
Sok esetben antibiotikus kezelés kiváltására, vagy eredménytelen antibiotikus kezelés alternatívájaként magam is megpróbáltam a gyógynövényeket. Főztük és egyéb eljárással vizes oldatba vittük a gyógynövény hatóanyagokat. Ivóvízbe adagolva állomány szinten eredményesen alkalmaztuk a gyógynövényeket, megszüntetve a hasmenést a különböző korcsoportú állatoknál.
2011 óta saját vállalkozást alapítva takarmányt gyártok, több cégnek is dogozom szaktanácsadóként Magyarországon és külföldön. 4 év alatt több mint 250 nagy létszámú sertéstelepen jártam, az egy telep szerzett tapasztalat az elmúlt 4 évben kiteljesedett. Több kis- és nagy létszámú állományban is tetten lehet érni jó néhány takarmányozás élettani problémát, amit egyrészt a nagy genetikai potenciállal rendelkező állatok óriási anyagcsere teljesítménye indukál, másrészt néhány az elmúlt évben megjelent új takarmány alapanyag is elősegít.
Sertéstelepi növendék állatoknál, az itatásos és utónevelt borjaknál és a baromfiállományokban egyre gyakoribb jelenség a formázatlan bélsár vagy az állandó hasmenéses állapot.
Ez a jelenség sokszor több héten át is folyamatosan fennáll, felborítva az állat homeostasisát, állandó kiszáradásos tüneteket és folyamatosan acidózist gerjesztve a szervezetben, kimerítve a növendék állat elektrolit tartalékát. Ez a körülmény rontja a malacok és a hízók, borjak és baromfi termelését, rontja a tömeggyarapodást és a fajlagos takarmány-értékesülést.
a) Meghatározható, kizárólagosan betegséget okozó (obligát) kórokozó által kiváltott bélgyulladás. pl. TGE, salmonellosis
Védekezés minden esetben indokolt a szükséges állatorvosi-protokoll szerint prevenciós és terápiás kezeléssel. Ezt egyszerűen fogalmazva fertőző eredetű hasmenésnek szoktuk nevezni.
Az utóbbi évek tapasztalata, hogy sok esetben a hasmenés oka nem az előzőekben leírt kórokozók következménye. A hasmenések jelentős esetében a kiváltó ok nem fertőző eredetű. Sőt esetenként az obligát baktériumok ellen alkalmazott antibiotikumos kezelés tovább súlyosbítja a helyzetet.
b) Nem fertőző eredetű hasmenések oka is többféle lehet:
Ozmozisos hasmenés abban az esetben alakul ki, ha a vastagbélben lévő béltartalom ozmotikus nyomása nagyobb, mint a bél szöveteinek, összességében a szervezet extra- és intracelluláris folyadék terének ozmotikus nyomása.
Mikor következik be ez a hasmenés?
Szekréciós hasmenés: A bélben, optimális esetben eubiozisos a bélflóra, tehát leginkább tejsav, vajsav és egyéb illózsírsav termelő baktériumok uralják.
A bélflóra egyensúlya a szervezet számára nagyon fontos, a bélnyálkahártya felületét beborítva barrierként védik az enterocytákat a kórokozó baktériumok adhéziójától, szerepük van a bél egészséges immunbiológia készültségének fenntartásában. A gazda állattal szimbiózisban élő hasznos bélflóra számos vitamint termel a gazda szervezetnek.
Dysbiózisos béltartalomban a dekarboxiláz enzim termelő baktériumok E.coli, clostrdiumok, salmonellák, serpulinák antigén hatása, valamint az általuk termelt exotoxin (enterotoxin) és endotoxin folyamatos szekréciós hasmenést generál. A bél lumen felé áramló elektrolit tartalmú víz által hígított, a kórossá vált, mikroorganizmus és toxin tartalmú béltartalom gyors eltávolítása része a bél immunválaszának. A szekréciós válasz megindításában és fenntartásában a nyálkahártyában található EC sejtek (enterokromaffin sejtek) és MC (hízósejtek) által termelt mediátorok vesznek részt. Ezek a mediátorok a hisztamin és a szerotonin, valamint egyéb anyagok pl. prosztaglandinok.
A dysbiotikus állapotot a bélben számtalan takarmányozási körülmény válthat ki. Például takarmány hibák és ártalmak. A nagy genetikai teljesítményű állatok nagy takarmány felvételének következménye, hogy emésztetlen és fel nem szívódott táplálék alkotók maradhatnak a béltartalomban.
A szekréciós hasmenést is generálnak az új típusú alapanyagok, antigén hatásuk, toxoid és endotoxin tartalmuk, intermedier anyagcsere termékeik, biogén amin tartalmuk révén, bár fertőződést nem okoznak, de a szekréciót kiváltják.
A fel nem szívódott anyagok (pl. fruktóz, glükóz, szabad aminosavak) kiváló tápláléka az enterobaktériumoknak és a Clostridium fajoknak. A dysbiotikus állapot következménye a bélben az un. dekarboxiláz enzim termelő baktériumok felszaporodása. Az ilyen baktériumok anyagcseréjének a következménye, hogy a treonin - triptofán aminosav antagonizmus miatt a fel nem szívódott triptofán dekarboxilálása révén szerotonin képződik, ez a biogén amin a szekréciós hasmenés létrejöttének egyik mediátora.
A szekréciós hasmenéses állapot következtében az állatnak folyamatos víz és elektrolit vesztesége van, ez váltja ki a hasmenéses egyedek legyengülését és egyensúlyi állapot vesztését. A hasmenéses elektrolit veszteség leginkább az extracelluláris folyadéktér só összetételének arányában történik (Na 1,0 : K 0,03 : Cl 0,77 : Ca 0,27 : Mg 0,006 )
A termék hatása összetett:
Rumex acetosa L. - Mezei sóska
Termését a népi gyógyászatban több száz éve használják az embereknél és az állatoknál hasmenések megszüntetésére.
Dr. Oláh Andor az 1950-es és 60-as években Békés megyében volt orvos. Fűbe-fába az orvosság! Békés megye népi orvoslása (1985) című könyvében a Rumex acetosa L. növényt népi nevén sóslórum-ként leírva 10 hivatkozást közöl a hasmenés kezelésére embernek, állatnak.
Dr. Domán Imre híres szarvasi állatorvos 1942-1989 között tevékenykedett a városban. Jelentős szakirodalmi tevékenységet is folytatott. A termelőszövetkezeti malacoknál és borjaknál hasmenéses állatoknak szedette és főzette a „lósóska magot” (személyes közlés). Ezen időszak tapasztalata különösen értékes, hiszen a nagy létszámú telepek már üzemeltek, ugyanakkor széles körben még nem volt meg a lehetőség a teljes állományokat érintő per os antibiotikumos kezelésekre.
Kisgyörgy és Péter M. (1982) kolozsvári farmakognóziával foglalkozó gyógyszerészek vizsgálták a népi gyógyászatban használt Rumex sp. hatását, hasmenés ellenességét kísérletekkel is igazolták. Hasonló megállapítást tesz (Rácz, Rácz-Kotilla, Szabó, 2012), hogy a Rumex acetosa L. az eubiotikus bélflóra baktérium fajaira nem hat, az enterobaktériumok fejlődést gátló hatását pedig kísérletileg igazolták. A lósóska fajok termés kivonata baktérium fejlődését gátló hatása bizonyított (Bernáth et.al. 2001).
A szerotonin által indukált szekréciós hasmenést meggátolta a Rumex maritimus drogja (Rouf et al. 2003). Yineger et al. (2007) leírta, hogy a távol-keleti orvoslás használja a Rumex fajokat Clostridium sp. ellen.
Rumicis fructus drogja herba flavonidokat, kvercetin, kvercitin, vitexin, rutin polifenolokat, tannint tartalmaz. A hasmenés és bélgyulladás kezelésére alkalmas adsztringens, összehúzó hatóanyagok, cserző anyagok, amelyek a nyálkahártya felületén csapadékmembránt képeznek, csökkentik a lokális ingereket, megvédve a bél nyálkahártyát az enterobaktériumok adhéziójától. Gátolják a baktériumok növekedését, a baktériumok sejthártyájának károsítása révén (Rácz, Rácz-Kotilla, Szabó, 2012). Lans C, Turner N , T Khan , Brauer G (2007) két sertéstelepen vizsgálták a népi állatorvosi kezelésre használt gyógynövények hatását emésztőszervi problémákra. Vizsgálatuk szerint több Rumex sp. is eredményesen használható .
Juglans regia L. - Közönséges dió
Drogja a Juglans folium. Naftokinon származékokat, juglont, hidrojuglont, cseranyagokat, flavonoidokat, illóolajat tartalmaz. Összehúzó, enyhén fertőtlenítő hatása miatt más gyógynövényekkel társítva hasmenéses állapot kezelésére szánt teák készítésére használják (Rácz, Rácz-Kotilla, Szabó, 2012). Belsőleg gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású (Bernáth et.al.2000).
A sertések ileitis betegségéről a Szabó et.al. (1984) Mezőgazdasági Kiadó Sertésegészségtan című könyve a következőket írja: „Az ileitises bélgyulladás a csípőbél rövidebb-hosszabb szakaszára terjedő, a bél falának megvastagodásával és a bél lumenének a szűkületével járó elváltozás. A humán patológiában a Crohn-féle betegség néven is ismert kórképhez hasonló.” Field, Burtain, Jennings (2012) Beszámolója szerint a sertések csípőbél gyulladása, ileitise a klinikai tünetek, a kórbonctani és a kórszövettani vizsgálatok tekintetben hasonló elváltozásokat mutattak mint az Emsbo (1951) által leírt humán ileitis, Crohn-féle betegségnél. Felhívják a figyelmet, hogy szoros a kapcsolat az akut és krónikus csípőbél gyulladás között emberek és sertések esetében. A cikk a Journal of Comparative Pathology and Therapeutics Volume 63. jelent meg.
Urtica dioica L. - Nagy csalán
A levélben klorofill, karotinoidok, A-,C-,K-,U-vitamin, triterpének, glükokinin, szterolok, flavonidok (kvercetin, kempferol izoramnetin) és ásványi anyagok találhatók. Szerepel a ESCOP, az Europian Scientific Cooperative on Phytotherapy, az Európai Unió gyógyszer hatóságának gyógynövény értékelő monográfiájában. Ezek a drogok hivatalosak az európai és nemzeti gyógyszerkönyvekben is.Az állatgyógyászati készítmények értékelésével foglalkozó szakcsoportjának értékelő riportjában is értékelik. Rohini RM és Amit Kumar Das (2010).
Vizsgálták a kvercetin hasmenés ellenes és gyulladás gátló hatását. Képesek gátolni a bél falának a szekrécióját és gyulladást kiváltó kémiai mediátorokat (hisztamin, szerotonin, és prosztaglandinok) termelődését. Ennek alapján a nem fertőző okból kialakuló szekréciós hasmenést megszünteti a gyógynövények kvercetin tartalma.
Így a Rumex acetosa L. és a Urtica dioica L. humán és a sertésnél is empirikus úton tapasztalt bélgyulladás és hasmenés ellenes fitoterapikus hatása objektív módon bizonyítottnak tekinthető. (link a cikkhez , utolsó elérhetőség 2015. július 10.) V. Davidović, M. Joksimović Todorović, B. Stojanović, R. Relić (2012.)
A belgrádi egyetemen vizsgálták a csirkéknél és növendék sertéseknél az emésztőszervi problémák esetében a népi állatorvoslás során használt gyógynövényeket. A csalán hatékonynak bizonyult mind két állatfajnál, a rumex sp. magja mellett.
Matricaria recutita L. - Orvosi székfű
Belsőleg a kamillát a tápcsatorna gyulladásos elváltozása esetén használják leginkább. Jótékony hatása van a gyomor nyálkahártya-gyulladásban (gastritis), vékonybél-gyulladásban (enterocolitis) és a vastagbél-gyulladásban (colitis). ESCOP monográfiában is szerepel. A virágzata a Chamomillae anthodium a drog.
Két hatóanyag csoportja van. Egyik az illóolaj típusú szeszkviterpén szénhidrogén (kamazulén) és a szeszkviterpén-alkohol (biszabolol), melyek gyulladáscsökkentőek, a másik csoportba pedig a nem illékony flavonoidok tartoznak. A kamilla virág vizes oldata gyulladáscsökkentő hatású, csökkenti a szervezet érzékenységét a hisztaminnal szemben. Ezen tulajdonsága révén jó hatása van a szekréciós hasmenésben.
Salvia officinalis L. - Orvosi zsálya
A növény szárított levele a drogja.Tartalmaz illóolajokat, diterpén-karbonsavakat, polifenolokat és romaringsavat. Az ESCOP monográfiája is tárgyalja. Farmakológiai hatása: a nyálkahártyák gyulladását mérséklik, összehúzó (adstringens) hatásúak, hasmenést gátló, antibiotikus hatású anyagokat tartalmaznak (karnozol, pikroszalvin).
Poracova, Taylorova, Salamon (2009) A nyitrai és az eperjesi egyetemen vizsgálták az orvosi zsálya antimikrobiális és hasmenés ellenes hatását a 28. napon történt választás után a 42. életnapig. Kedvező antimikrobiális hatású volt a fitoterápia, szignifikánsan csökkent a káros enterobaktériumok száma a bélsárban.
Vaccinium myrtillus L. - Fekete áfonya
A Kárpát-medencében az erdélyi és a felvidéki Kárpátok gyümölcse és gyógynövénye. Levele katechotanninokat, proantocianinokat tartalmaz. A cserzőanyagok antibiotikus tulajdonsága alapján hasmenéses állapot kezelésére használják (Rácz, Rácz-Kotilla, Szabó, 2012).
A fekete áfonya levél (Myrtilli folium) hasmenés ellenes hatását írja le Runjaic-Ante, Pankov, Levic (2010). A szerbiai gyógynövény kutatató intézetben végzett vizsgálatokban az áfonya levél adstrigens és antiszeptikus hatású. Vizsgálatuk szerint hatékony orvosság az emésztési zavar és hasmenés ellen. Wing-kwan Chu, Sabrina C. M. Cheung, Roxanna A. W. Lau, and Iris F. F. Benzie.(2011) Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. Bilberry (Vaccinium myrtillus L.) című könyvükben az áfonya antibakteriális hatásának szakirodalmát dolgozzák fel.
Az áfonya antibakteriális hatását bizonyították az E. coli, Salmonella sp., Clostridium sp., Streptococcus sp., Staphylococcus aureus esetében is.
Carum carvi L. - Kömény
A kömény ikerkaszat termése a hivatalos drog, mely 3-7 % illóolajat tartalmaz, hatóanyaga a d-karvon, d-limonén és karveol. ESCOP monográfiában is szerepel. Antibakteriális hatású, hatóanyagai előmozdítják a vastagbélben a különböző baktériumok szimbiózisát (Bernáth et.al. 2001)
Pimpinella anisum L. - Ánizs
Drogja a növény ikerkaszat termése. Az ánizs hatóanyagainak hatása az édesköményre hasonlít, azzal szinergizál. Hatóanyaga a 3,0-6,0 % illóolaj, melynek 80-90 % anetol és esztregol. A légző- és kiválasztó szervrendszerben is kiválasztódik a hatóanyag.
Emellett a tápcsatornában fejti ki hatását. Gátolja a káros baktériumok fejlődését, segíti az emésztőnedvek elválasztását, fokozza az étvágyat. (Rácz, Rácz-Kotilla, Szabó, 2012).
24 éves sertéstelepi munkám során, több korcsoportnál, és több ismétlésben végzett kísérletes hasmenés ellenes gyógynövény meghatározás során az ileitisre, colitisre, diszbiózisos, szekréciós és ozmotikus hasmenésre, a Rumex acetosa L. és a Juglans regia L. mutatta a legjobb eredményt.
Hasonló eredményre jutottak, humán vonatkozásban a Crohn-féle betegségnél is, a két legfontosabb gyógynövény a Rumex acetosa L. és a Juglans regia L. (link a cikkhez , az utolsó elérhetőség:2015. július 12.)
A Földön található szerves anyag (biomassza) legnagyobb részét a humuszanyagok képezik. A humuszanyagok a Földi élet biológiai-kémiai-geológiai bomlástermékei. A huminsavak képződésének kiindulási anyagai az elhalt fás növényi részek, melyek kémiai-biológiai oxidációs-redukciós folyamatok során keletkeznek. A fulvosavak viszonylag kis molekulájú, savas karakterű, világos sárga vagy vörösessárga színű vegyületek. A huminanyagok közül csak a fulvosav vízoldható. Minél nagyobb a molekula annál nehezebben oldódik vízben. A fulvosav a huminsavak legkisebb molekula tömegű frakciója, molekula tömege kb. 2000 Dalton.
A huminsavak, kémiai értelemben poli-hidroxi-karbonsavak micella szerkezettel. A molekulában lévő savas jellegű karboxil és aromás hidroxil csoportok képesek mind kelát mind komplex kötéseket létrehozni fémekkel és főleg bázikus szerves molekulákkal. Mivel a fulvosav alacsony molekulatömegű, vízben könnyen oldódik, emellett a vékonybélben kis molekula tömegénél fogva könnyen felszívódik, kelátként és komplexként is gyakorolja ezt a tulajdonságát.Ez különleges képességgel ruházza fel.
A szerves és szervetlen tápanyagok, a fulvosavval képzett komplexek gyorsan és veszteség mentesen szívódnak fel a vékonybélben. A fulvosav olyan erős, hogy egyetlen fulvosav molekula több mint 60 elemet képes a szervezetbe juttatni.
A pektin bonyolult felépítésű növényi eredetű poliszaharid, melyek különböző gyümölcsökben, zöldségekben és más növényekben találhatók. Legnagyobb mennyiségben a citrusfélékben és az almában található. A pektin anyagok jótékony hatású, természetes méregtelenítők. A pektin kémiailag α-(1-4) D-galakturonsav polimere, váza lineáris láncából áll. A vázhoz L-ramnóz kapcsolódik. A ramnózhoz számos más természetes cukor kapcsolódhat. A pektin különböző arányban szabad karboxil- és hidroxilgyökkel rendelkezik.
Így komplex képző tulajdonsággal bír, csökkentve ezzel a béltartalom ozmotikus koncentrációját, segítve az ozmotikus hasmenés elkerülését.
Az különösen fontos, hogy a komplexképző hatásuk eredményeként a takarmányban lévő, az ozmozisos hasmenést segítő anyagok, pl. fruktóz, glükóz koncentrációja csökken a thymusban, a vastagbélben a pektinkomplex az eubiotikus bélflóra szaporodása és anyagcseréje révén energiát adó szerves savakká alakulnak.
Átlagos molekulatömege 60-130 000 g/mol. Fermentálható rostok a vékonybélben, ellenállnak az emésztésnek és a felszívódásnak, azonban a vastagbélben fermentálódnak.
A vastagbélben a fermentáció révén további tápanyagok feltáródására is sor kerülhet. Ezek a vastagbélben található baktériumok gázokat és rövid szénláncú zsírsavakat pl. vajsavat, ecetsavat, propionsavat termelnek. A vastagbélben folyó fermentációt nagymértékben befolyásolja az adott rost-komponens víz oldékonysága. A pektin és a hemicellulóz, melyek jól oldódnak vízben, fermentálódnak. A cellulóz és a lignin vízben nem oldódnak jól, ezért sokkal kevésbé fermentálódnak.
A hasznos bélflóra a Gram- pozitív tejsavtermelő baktériumok, a lactobacillusok és bifidobaktériumok és a Gram-negatív vajsavat és egyéb illózsírsavat termelő fusobacteriumok és Bacteriodes nemzetség tagjainak a táplálék forrása a fermentálható rost.
A vastagbélben folyó fermentációnak az elsődleges szerepe nem abban van, hogy a szerves savak energiát biztosítanak az állat számára hanem, hogy a bélcsatornabeli immunrendszer, a nyirokszerv működését segítse. A külső antigén terhelésre adott és a kórokozó baktériumok komperatív elnyomására és kiszorítására irányuló négyes védelmi rendszer (mikrobiális, humorális, anatómiai és celluláris) védekezését segíti az almarost fermentálható rostja. Emiatt a hasmenés kezelésére, a gyomor és bélrendszer betegségeinek gyógyításában alkalmazzák.
Egy másik gyógyhatású tulajdonsága a bevonó és védő hatása. Mivel a pektinek nagy molekulájú poliszacharidok, képesek gélt alkotni a gyomor és nyálkahártya felszínén, ami megvédi a nyálkahártyát az agresszív tényezők irritáló hatásától.
A minimális beavatkozási idő 10 nap, ez alatt az idő alatt regenerálódik a bél nyálkahártya. A bélbolyhok (villus) epithelium enterocyta sejtjeinek a migrációja és regenerálódása 5-7 nap. Ha a hasmenés ismételten megjelenik, akkor újra használhatjuk a készítményt minimum 10 napig.
A Wendelin essencia diarrhea tömény essencia. A felhasználás során a következők szerint kell hígítani:
Fontos: Víztakarékos önitatóból itassuk az állatokat, a szopókás itató a függőlegessel ne 90° -ot, hanem 45° zárjon be. A szopóka optimális magassága az állat marmagassága + 10 cm.
Kiszerelés: 5-,10 és 20 literes HDPE műanyag kannákban.
Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. Az ADATVÉDELMI TÁJÉKOZTATÓ ide kattintva tekinthető meg!